Poštovné

Objednávky nad 3000 Kč ...... 0,-
(poplatek za dobírku 40 Kč)
PPL - ParcelShop
platba předem   .................... 85,-
PPL - ParcelShop 
platba na dobírku  ................95,-
PPL - platba předem ............ 99,- 
PPL - dobírka ČR................ 109,-
PPL - platba kartou ............ 119,-
PPL - dobírka SK ............... 175,-

Ceny vč. DPH

Kontakt

KavaDomu.cz
prodej čaje a kávy

Volejte:
725 828 474

Pište:
obchod(at)kavadomu.cz
info(at)kavadomu.cz

Proklatě drahá káva
Zdroj: www.reflex.cz

Minulý týden jsem se přesvědčila, že pražská Ruzyně je letiště opravdu k nezaplacení. Nestihla jsem si totiž ráno před odletem vypít doma kávu a tak jsem si ji bláhově objednala až na letišti. Zapomněla jsem, že minulý rok jsem si tam takhle dala sendvič, který mě stál skoro stejně jako letenka do Atén a navíc nebyl k jídlu. Tentokrát mě capuccino v kavárně terminálu 1 stálo 120 Kč.

Nepamatuji si, že bych za kávu někdy někde zaplatila víc. A to ani v městech profláklých jako předražená. V New Yorku na letišti jsem nedávno za kávu platila „jen“ $3,25 (55 Kč), v Madridu 2.55€ (68 Kč), Lisabonu 2.70€ (70 Kč), na londýnském letišti Heathrow £2,10 (72 Kč). V Praze, kde průměrný plat je zlomek toho londýnského, ale člověk zaplatí skoro dvakrát tolik.

Jak jsem tak popíjela a užívala si každého dvacetikorunového srku, pozorovala jsem, jak na zdejší ceny nadávají i cizinci. Jeden britský turista dokonce odmítl zaplatit 150 Kč za skleničku piva a nazval servírku zlodějkou. Servírka za to samozřejmě nemohla, nicméně vyrovnala se s tím po svém – začala být protivná na všechny ostatní zákazníky. Abychom si celou situaci zrekapitulovali: zákazník zaplatí 120 Kč za průměrnou kávu a servírka se k němu chová, jako by měl být rád, že mu ji vůbec donesla. Ona tam přece není od toho, aby se usmívala na nějaké zbohatlíky, kteří klidně dají dvanáct pětek za kafe.

Každý asi počítá s tím, že kupuje-li si něco na letišti, bude to s přirážkou. O kolik víc by to mělo být, je otázka. V západní Evropě se ta přirážka obvykle vejde do nějakých dvaceti procent. Obecně platí, že čím větší díra, tím víc jsou letištní ceny nadsazené, protože letiště má v takových místech pořád punc luxusu, který není pro místní, nýbrž pro turisty. My jsme ale údajně dvanáctý nejbohatší region v EU, tak proč má Ruzyně stále letištní přirážky ve výši až několika set procent, jako tomu bývá v zemích třetího světa?

Malé kavárny a občerstvení na letišti si stěžují na vysoký nájem, proto jsou prý nuceny nasadit vysoké ceny pro zákazníky. Tím je ale také nepřímo nutí, aby na letišti jídlo a pití kupovali pouze v zahraničních řetězcích, jako jsou McDonald’s, Starbucks nebo Coffee Heaven. Řetězce si totiž drží ceny všude stejné nebo téměř stejné. Na to majitel malé nezávislé kavárny namítne, že řetězec si může dovolit na jedné letištní kavárně prodělat, protože peníze mu vydělají ostatní kavárny. V nově otevřeném Starbucks na letišti, kde účtují za kávu „pouze“ 70 Kč, je ale permanentně fronta. Tam, kde stojí 120 Kč, je prázdno. Půjde-li to takhle dál, na Ruzyni zbydou jen zahraniční řetězce. A to je škoda.

Autor: Iva Skochová


Napište nám (info@kavadomu.cz) svůj názor na ceny kávy na pražské Ruzyni. Nejzajímavější příspěvky k tématu zveřejníme na www.kavadomu.cz a odměníme.

 


KavaDomu.cz - zrnková a mletá káva, čaje, čokoláda a kávovary známých značek za rozumné ceny. Sunlight systems - tvorba e-shopů